Міжнародні дозволи. Укртрансбезпека та корупційні ризики

Міжнародні дозволи. Укртрансбезпека та корупційні ризики

Сьогодні Укртрансбезпека - орган, який видає дозвіл на здійснення перевезень вантажів автомобільним транспортом за кордон, наділений також повноваженнями контролювати правильність їх використання. Фактично виходить, що вказаний орган влади повинен контролювати сам себе. Як наслідок - дозволи, які відсутні в пунктах видачі дозволів (ПВД) Укртрасбезпеки, можна придбати на вторинному ринку. При цьому вартість, на деякі напрямки перевезення, сягає 650 євро і більше.

Дозволи видаються майже безкоштовно, 1 дозвіл коштує близько 50 грн.

Всього в Україні видається  більш ніж 700 тис. дозволів, 200 тис. з яких до країн, напрямки які є найпривабливішими, таких як до Італії. По факту не використовуються  власниками, і вони перепродаються іншим перевізникам, по ціні 650 євро і більше за 1 дозвол. Наприклад, вартість одного дозвілу 650 євро * 200 тис. отримуємо цифра корупційного ризику у 130 млн. євро. 

Відповідно до Порядку Оформлення та видача дозволів проводяться в пунктах видачі дозволів (далі - ПВД) уповноваженого органу та її територіальних органів.

Автомобільний перевізник забезпечується дозволами, передбаченими законами або міжнародними договорами України з питань міжнародних перевезень, необхідними йому тільки для конкретної поїздки, за наявності залишку дозволів та за умови пред’явлення в пункті видачі дозволів усіх отриманих раніше дозволів на автомобільний транспортний засіб.

У разі порожньої подачі транспортного засобу на завантаження до країни відправлення уповноважена особа пред’являє заявку на виконання цього перевезення в довільній формі.

Оформлення, видача та облік дозволів здійснюються з використанням комп'ютерного програмного забезпечення (із застосуванням штрих-коду).

Дозвіл підписується посадовою особою уповноваженого органу з проставленням номерного штампа такої посадової особи.

Автомобільний перевізник забезпечує належне використання, збереження та обов’язкове своєчасне повернення виданого дозволу в пункт видачі дозволів уповноваженого органу протягом 90 днів з дня оформлення та видачі йому такого дозволу.

Передача дозволу іншому автомобільному перевізнику та здійснення будь-яких виправлень у ньому забороняються, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України з питань міжнародних перевезень.

Автомобільні перевізники, які систематично порушують строки повернення дозволів (мають п’ять або більше неповернутих дозволів), заносяться до відповідного переліку, що розміщується на веб-сайті уповноваженого органу. Таким автомобільним перевізникам припиняється видача дозволів. Видача дозволів відновлюється після повернення автомобільним перевізником виданих йому дозволів, які не були повернуті протягом 90 днів з дати отримання.

Уповноважений орган згідно з покладеними на неї функціями забезпечує контроль за оформленням, видачею та обліком дозволів.

Уповноважений орган знімає з обліку та анульовує виданий(і) автомобільному перевізнику дозвіл(оли), який (які) не був (не були) ним повернуті у зв’язку з його (їх) втратою, викраденням, вилученням, зіпсуванням.

Для знищення невикористаних, бракованих та зіпсованих бланків дозволів, а також використаних дозволів уповноваженим органом утворюється комісія з утилізації бланків дозволів у складі не менше п’яти осіб. Використані дозволи знищуються двічі на рік (за I, II квартали - до 15 жовтня поточного року, за III, IV квартали - до 01 квітня року, наступного за звітним).

Працівники Укртрансбезпеки повинні перевіряти здані дозволи на предмет внесення в них виправлень (перевізник, номер транспортного засобу) або часткового знищення чи пошкодження з метою приховання цих виправлень.

Відсутність системного контролю під час прийняття звітів ПВД по зданим дозволам приводить до зловживань та існування тіньового ринку продажу таких дозволів.

Найбільш кричущими є факти, коли таки дозволи видаються чистими, при цьому по реєстру виданих дозволів проводяться на липові фірмі (до речі, на сьогодні реєстр перевізників, що отримують дозволи не узгоджується з ліцензійним реєстром, який веде Укртрансбезпека), після цього, через певний час, проводяться як здані. На початку липня утилізуються. Фактично чистий дозвіл в будь який час роздруковуються на любу фірму та здійснюється перевезення.

Існують випадки коли підприємство оптом скуповує собі дозволи, відповідно до пункту 4.4. Порядку продовжують його термін здачі (окремий корупційний ризик у ДСБТ) та використовує їх, коли квота дозволів на ПВД видана в повному обсязі, іноді проводячи заміну транспортного засобу.

Бувають випадки передачі таких дозволів іншим перевізникам, що також видно під час повернення дозволів до ДСБТ.

У звернені що нижче, Громадська організація «Український Транспортний Союз», з цього приводу, звернулася до Першого віце-прем’єр-міністра України Кубіва С.І., з проханням посприяти у вирішенні цього проблемного питаня.

 

вгору

При повному або частковому відтворенні матеріалів пряме гіперпосилання на www.vcrti.com.ua обов'язкове! Сайт є Засобом масової інформації відповідно до діючого законодавства. 

Підписатся на оновлення

Всі матеріали опубліковані в категорії "Блог" є особистими думками авторів і не є офіційними позиціями Всеукраїнського центру реформ транспортної інфрастркуткури. Всі матеріали опубліковані в категорії "Від редакції" є офіційною позицією Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури.

×

Читайте нас у Telegram!

Дізнавайтесь про події у сфері транспорту та інфраструктури одним із перших.

icon128 2x