Logo
Версія для друку

Без змін в законодавстві неможливо вирішити питання з перевантаженими фурами, — Артем Гриненко

Без змін в законодавстві неможливо вирішити питання з перевантаженими фурами, — Артем Гриненко

Відповідний законопроект вже підготовлено та незабаром буде подано до Верховної ради

Група народних депутатів вже розробили законопроект та запросили Дорожній комітет Експертної ради при МІУ долучитися до співпраці в подальшій роботі та прийнятті даного пакету змін. Законопроект допоможе врегулювати проблему з перевантаженими фурами та забезпечить повноцінне функціонування системи WIM.

Україна єдина в Європі, де ваговий контроль у русі й елементи інтелектуальних транспортних систем досі не працюють. Вже у вересні цього року будуть визначені переможці тендерів на облаштування системи WIM на автошляхах країни.

Устаткування WIM - спеціально побудовані опорні конструкції, що охоплюють проїжджу частину. Кожна опорна конструкція буде підключена до електромережі та оснащена засобами телекомунікаційного зв'язку для підключення зовнішнього обладнання до системи допоміжного офісу. Дані з майданчика будуть передаватися в ICES для реєстрації та обробки. Це включатиме підключення до баз даних, які розташовані ззовні, та з’єднання з Центральною виконавчою системою, що, у свою чергу, повністю автоматизує процеси ідентифікації правопорушників (а в майбутньому, можливо, автоматизують будь-який процес судочинства), встановлення власника транспортного засобу (та встановлення інших ознак) та генеруватимуть повідомлення про притягнення до відповідальності (штраф). Тобто, якщо фура перевантажена, штраф автоматично виписуватиметься власнику авто. Це повністю прибирає людський фактор та корупційну складову на етапі зважування.

Та аби система працювала, необхідно вносити зміни до українського законодавства.

На сьогодні нормативними документами передбачено здійснення перевезення вантажів із загальною масою (разом з масою транспортного засобу) – не більше 40 т. Зазначена норма не відрізняється від норм, передбачених європейським законодавством. Для контейнеровозів – 44 т, для транспортних засобів, за встановленими Укравтодором та відповідними підрозділами МВС маршрутами до 46 т. Крім того, вагові параметри контролюються і по навантаженню на осі – для навантаження на одиночну вісь – 11 т, на здвоєну – 16 т, на строєну - 22 т.

Відповідно до даних наданих фахівцями Держдор НДІ, близько 74% автомобільних доріг були збудовані під розрахункові навантаження на вісь – 6 т та загальною вагою не більше – 24 т.

Щорічні збитки, які завдаються дорожньому господарству внаслідок руйнування доріг, спричинених рухом великовагових транспортних засобів, складають – більш ніж 2 млрд гривень. За дослідженнями Світового банку щорічні втрати ВВП країни внаслідок незадовільного стану автомобільних доріг складають 3-4% ВВП. Понад 90% автомобільних доріг в Україні потребують виконання ремонтно-будівельних робіт.

Стратегічні цілі застосування технології WІM полягають у тому, щоб зберегти дороги від передчасного руйнування, зменшити ймовірність і тяжкість наслідків дорожніх аварій за участі вантажівок, створити невідворотність контролю й покарання за порушення вимог законодавства стосовно вагових обмежень. Та лише облаштування даної системи на дорогах загального користування остаточно не вирішить проблему. Аби процес був легітимний, потрібно вносити зміни в українське законодавство.

Прийняття акта суттєво покращить рівень безпеки на автомобільних дорогах і якість контролю за дотриманням стандартів і нормативів щодо габаритів і ваги вантажів та спрямований для запобігання деформацій та руйнування автомобільних доріг, збільшить надходження до Державного бюджету України та спонукає зростання конкурентоздатності альтернативних наземних видів транспорту.

Реалізація проекту акту дозволить:

- покращити безпеку й організацію руху;

- дозволить уникнути збитків, які завдаються дорожньому господарству внаслідок руйнування доріг, спричинених рухом та проїздом гусеничних, великогабаритних і великовагових транспортних засобів;

- покращити дорожню інфраструктуру (придорожній сервіс) та підняти її рівень до європейських стандартів.

Незабаром, законопроект буде оприлюднено для громадського обговорення.

Uhbytyrj

 Артем Гриненко

 Голова комітеу дорожнього господарства

 Експертної ради при МІУ

Схожі матеріали (за тегом)

Всеукраїнський центр реформ транспортної інфраструктури 2015-2019 (c)