Платні дороги — не новина, та скільки ж проїзд коштує закордоном

  • Автор  Артем Гриненко
  • Опубліковано в Блог
  • Друк
  • Email
Платні дороги — не новина, та скільки ж проїзд коштує закордоном

Uhbytyrj

 Артем Гриненко

 Голова комітеу дорожнього господарства

 Експертної ради при МІУ

 


Платні дороги — не новина, та скільки ж проїзд коштує закордоном

             Брати оплату за проїзд дорогами загального користування — широко розповсюджена практика.

            Рано чи пізно Україна прийде до цієї практики. Вже багато років про це іде мова, та, нажаль, поки фізична можливість (читати — інвестиційна привабливість) відсутня.

            Та це не заважає нам вивчати досвід іноземних колег. Нажче наведено карту. Синім кольором показані країни, в яких оплата автомагістралей і автомобільних доріг здійснюється за пройдений відрізок, червоним - необхідна покупка віньєтки, зеленим - плата не передбачена.

            А тепер розберемо по кожній країні, де проізд окремими дорогами платний.

АВСТРІЯ

            Використання автомагістралей, шосе і особливих ділянок доріг в Австрії дозволяється тільки після оплати дорожніх зборів. Всі транспортні засоби з максимально допустимою вагою до 3.5 т - автомобілі, мотоцикли і житлові фургони - зобов'язані мати віньєтку. Він’єтка на 10 днів для легкового авто коштує 9 євро.

            Для причепів, житлових фургонів (автобудинків), колясок для мотоциклів додаткова віньєтка не потрібно.

АНДОРРА

             Оплаті підлягає тільки проїзд через тунель Envalira. Він проходить між містом Pas de la Casa, поруч з кордоном Франції, і відомим гірськолижним курортом Grau Roig. Довжина тунелю становить 2,879 м. Найнижча точка тунелю - 2,043 м, а найвища 2,054 м. Це один з найвищих тунелів в Європі. Вартість проїзду тунелем для легкового авто — € 6,70.

ВІРМЕНІЯ

            Плата за користування автомобільними дорогами на транспортних засобах, зареєстрованих в інших державах, стягується за кожен в'їзд по 15-денними ставками. Плата за користування автомобільними дорогами вноситься при в'їзді на територію Республіки Вірменія. Вартість — € 10.

            Якщо ці транспортні засоби перебувають в Республіці Вірменія більше 15 днів, то за кожні наступні 15 днів (або коротший термін) користування автомобільною дорогою проводиться новий внесок.

            За затримку плати з платників стягується пеня - за кожен день в розмірі 0.15 відсотків від недоплаченої суми.

БІЛОРУСЬ

            За проїзд автомобільних транспортних засобів іноземних держав по автомобільних дорогах Білорусі передбачена плата. Розмір плати залежить від категорії транспортного засобу та пройденої відстані. Для легкового авто — це 40 євро центів за кілометр.

            В'їзд на платні ділянки доріг відзначений знаком "Платна автомобільна дорога". А закінчення платних ділянок - "Кінець платної автомобільної дороги".

            Транспортні засоби, зареєстровані на території держав-учасниць Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), з технічно допустимою загальною масою не більше 3.5 тонн звільнені від плати за проїзд.

БЕЛЬГІЯ

            Оплаті підлягає проїзд через тунель Liefkenshoek, який знаходиться поруч з Антверпеном і прокладений під річкою Шельда. Тунель Liefkenshoek має протяжність 1.37 км і є частиною кільцевої дороги R2 навколо Антверпена. Вартість — 6 євро, якщо оплата здійснюється готівкою та 4,99, якщо банківською картою.

 БОЛГАРІЯ

             За проїзд автомобільних транспортних засобів іноземних держав по дорогах Болгарії передбачена плата (віньєтка). Розмір плати залежить від категорії транспортного засобу та тривалості використання автодоріг. Дороги, по яких заборонений проїзд без віньєтки, відмічені знаком - «вінетка". Вартість — 8 євро на 7 днів та 15 євро на місяць.

            Віньєтка не потрібна для проїзду по міських дорогах, позначених знаками Д11 або Д12, а також по окружним і кільцевих дорогах.

            Крім того, є ділянки зі спеціальною оплатою - мости і пороми.

БОСНІЯ І ГЕРЦЕГОВИНА

            На даний момент є три ділянки автомагістралей, які підлягають оплаті: Сараєво - Зіниця, Сараєво - Тарчин і Меджугор'є - Любушки. Тариф за проїзд залежить від категорії транспортного засобу та окремої ділянки дороги. В середньому від 1,20 євро до 6.

БРИТАНІЯ

            На даний момент єдина автомагістраль в Великобританії, яка підлягає оплаті, це M6. Він знаходиться на північ від Бірмінгема. Вартість проїзду залежить від класу авто, від 3,38 євро до 12,38.

 УГОРЩИНА

             Використання автомагістралей, шосе і особливих ділянок головних доріг в Угорщині дозволяється тільки після оплати дорожніх зборів. Розмір плати залежить від категорії транспортного засобу та тривалості використання автодоріг.

            З 1 липня 2013 року в Угорщині для транспортних засобів загальною масою понад 3.5 тонн (крім автобудинків і автобусів) впроваджена електронна система стягування дорожнього збору, розмір якого пропорційний пройденого автомобілем відстані. Система буде стосуватися певних ділянок дороги (автомагістралі, автостради, магістралі) загальною протяжністю 6,513 км.

            Транспортні засоби загальною масою менше 3.5 тонн, а також автобудинку і автобуси, в якості плати за проїзд і раніше повинні купувати е-віньєтки. Вартість проїзду для легкового авто на 10 днів складає 5 євро.

ГРЕЦІЯ

            У Греції передбачена плата за використання автомобільних доріг в залежності від пройденої відстані. Управління окремими ділянками автомагістралей знаходиться у віданні різних керуючих компаній.

            Оплата проводиться перед в'їздом на платний ділянку дороги.

            Розмір тарифів залежить від типу транспортного засобу. Транспортні засоби класифікуються виходячи з їх висоти і кількості осей. Вартість - в середньому 2 євро для легкового авто.

ІРЛАНДІЯ

            В Ірландії стягується плата за використання деякими ділянками автомобільних доріг, мостами і тунелями. Відмова від оплати дорожніх зборів є в Ірландії злочином. Штраф до € 1,270. Вартість 2,10 євро.

 ІТАЛІЯ

             В Італії передбачена плата за використання автомобільних доріг в залежності від категорії транспортного засобу та пройденої відстані. Оплаті також підлягає проїзд по деяким тунелях. Середня вартість кілометру - 70 центів.

 ЛИТВА

 У Литві плата за використання автомобільних доріг передбачена тільки для вантажного автотранспорту і автобусів. Для легкових автомобілів плата не передбачена.

МАКЕДОНІЯ

            У Македонії передбачена плата за використання автомобільних доріг в залежності від пройденої відстані. Розмір оплати за використання автомагістралей не відрізняється для водіїв з місцевій та іноземній реєстрацією від 1,5 до 3 євро.

МОЛДОВА

            З 1 листопада 2012 року в Республіці Молдова була введена плата за використання автомобільних доріг (віньєтка) для власників машин з іноземними номерами. Розмір плати залежить від тривалості використання національних доріг. Вартість — 4 євро на 7 днів.

НОРВЕГІЯ

            У Норвегії 45 платних доріг. На 25 з них встановлені електронні шлагбауми, якими можуть користуватися, в тому числі, і іноземні туристи. Також платний в'їзд в деякі міста, від 2 до 11 євро.

 ПОЛЬЩА

            У Польщі передбачена плата за використання автомобільних доріг в залежності від пройденої відстані.

            При в'їзді на магістраль необхідно взяти талон. Талон повинен зберігатися протягом всієї поїздки, тому що він буде використаний для оплати пройденої відстані. У разі відсутності талона водій буде повинен сплатити максимальну суму в залежності від категорії транспортного засобу від 1 до 10 євро.

РОСІЯ

            У Росії є кілька ділянок платних автомобільних доріг. Плата за їх використання справляється виходячи з категорії транспортного засобу, пройденої відстані, а також часу доби. Вартість різна — від 1,5 до 4 євро за ділянку дороги.

 РУМУНІЯ

            Використання національних доріг за межами міст в Румунії дозволяється тільки після оплати дорожніх зборів. Розмір плати залежить від категорії транспортного засобу та тривалості використання національних доріг.

            З 1 жовтня 2010 року на території Румунії вступила в силу електронна система видачі віньєток (rovinieta). Вартість — 3 євро на тиждень.

 СЕРБІЯ

             Використання національних доріг за межами міст в Румунії дозволяється тільки після оплати дорожніх зборів. Розмір плати залежить від категорії транспортного засобу та тривалості використання національних доріг.

            З 1 жовтня 2010 року на території Румунії вступила в силу електронна система видачі віньєток (rovinieta). Вартість для різних доріг від 30 центів до 4 євро.

 СЛОВАЧЧИНА

            За використання обмежених ділянок автомагістралей та швидкісних доріг Словаччини автомобільними транспортними засобами іноземних держав передбачена плата (електронна віньєтка). Вартість 10 днів - 10 євро.

            Розмір плати пов'язаний з тривалістю використання автомагістралей незалежно від пройденої відстані або кількості проїздів. Автомагістралі, по яким заборонено проїзд без віньєтки, відзначені відповідним знаком - "s úhradou».

СЛОВЕНІЯ

            За проїзд автомобільних транспортних засобів по автомагістралях Словенії передбачена плата (віньєтка). Розмір плати залежить від категорії транспортного засобу та тривалості використання автомагістралей. Крім того окремо оплачується проїзд через тунель Karawanken. Вартість — тиждень — 7,5 €.

 ТУРЕЧЧИНА

 За проїзд автомобільних транспортних засобів по автомагістралях Туреччини передбачена плата в залежності від пройденої відстані. Розмір плати залежить від класу транспортного засобу. Крім того, окремо оплачується проїзд по мостах через протоку Босфор. Вартість - 2 євро.

 ФРАНЦІЯ

             У Франції передбачена плата за використання автомобільних доріг в залежності від категорії транспортного засобу та пройденої відстані. Оплаті також підлягає проїзд по деяким мостам і тунелях. Система платних автомагістралей у Франції управляється кількома компаніями, розподіленими по різних регіонах. Розмір оплати завжди висвічується на табло при в'їзді на платний ділянку. Оплата може бути здійснена готівкою, кредитною карткою або через системи віддаленої оплати. Тариф від 4 до 55 євро за ділянку дороги.

 ХОРВАТІЯ

             У Хорватії передбачена плата за використання автомобільних доріг. Система платних автомагістралей в Хорватії управляється чотирма компаніями, розподіленими по різних регіонах. Оплаті також підлягає проїзд по деяким мостам і тунелях. Розмір тарифів залежить від типу транспортного засобу. Транспортні засоби класифікуються виходячи з їх висоти і кількості осей. Тариф - від 5 центів до 19 євро.

 ЧЕХІЯ

             За проїзд автомобільних транспортних засобів за деякими автомагістралях Чехії передбачена плата (віньєтка). Розмір плати залежить від категорії транспортного засобу та тривалості використання автомагістралей. Вартість віньєтки 12 євро на 10 днів.

            Платні ділянки доріг відзначені знаками "Автомагістраль" і "Дорога для автомобілів". Безкоштовні ділянки дороги відзначені такими ж знаками, але з написом "BEZ POPLATKU».

ШВЕЙЦАРІЯ

            Відповідно до статті 86 конституції, в Швейцарії є платні дороги. Податок стягується з автотранспортних засобів і причепів за використання національних доріг (віньєтка). Крім того, окремо стягується плата за проїзд по деяких тунелях.

            Для автомобілів загальною масою до 3.5 т (легкових автомобілів, фургонів, мотоциклів і т.д.) існує тільки один тип віньєтки, термін дії якої становить 14 місяців - з 1 грудня попереднього року по 31 січня наступного року.

            Вартість віньєтки в 2018 році в порівнянні з 2017 роком не змінилася і становить - 35 євро.

вгору

При повному або частковому відтворенні матеріалів пряме гіперпосилання на www.vcrti.com.ua обов'язкове! Сайт є Засобом масової інформації відповідно до діючого законодавства. 

Підписатся на оновлення

Всі матеріали опубліковані в категорії "Блог" є особистими думками авторів і не є офіційними позиціями Всеукраїнського центру реформ транспортної інфрастркуткури. Всі матеріали опубліковані в категорії "Від редакції" є офіційною позицією Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури.

×

Читайте нас у Telegram!

Дізнавайтесь про події у сфері транспорту та інфраструктури одним із перших.

icon128 2x